TOPlist

Flex index, aneb tvrdost lyžařských bot

Zde bychom chtěli zmínit jeden důležitý, ale často opomíjený detail a to je flex index lyžařských bot. Možná, že se někteří s tímto termínem setkáváte poprvé. Velmi často totiž lidé kupují lyžařské boty určitého typu jen proto, že jsou výrazně zlevněny. Teprve na svahu však zjistí, že tato "výhodná" koupě se změní v mučící nástroj a boty naprosto neodpovídají jejich stylu lyžování a úrovni techniky.

Jak zjistím tvrdost boty?

Je to jednoduché: rádi Vám ho řekneme v našem obchodě, tvrdost je uvedená v popise boty nebo si jednoduše daný typ najděte na internetu.

tvrdost sa uvádí čísly většinou od 0-130, kde 0-nejměkčí, 130-nejtvrdší. V případě jiného číslování platí, že vyšší číslo znamená větší tvrdost boty.

Jaké jsou typy boty podle tvrdosti?

Používá se následující rozdělení:

  • Competition/High Performance: tvrdost 70-130, pre flex index 100-130 doporučujeme opravdu zkušeným lyžařům, kteří vyžadují špičkové držení nohy.
  • Sport Performance: tvrdost 80-60, hodí se pro každého náročného lyžaře.
  • Sport Comfort: tvrdost 60-50, vhodné pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře.
  • Woman/Ženské: tvrdost 80-50, platí rozdelení podle pokročilosti lyžařky, ženské boty jsou lehčí a pohodlnější.
  • Junior/Dětské: tvrdost 90-45, stejné jako u ženských bot, 45-ky jsou pro nejmenší děti, které se ještě učí základy lyžování, 90-ky jsou pro malé závodníky.
Ještě je třeba dodat,že dané rozdělení vyjadřuje i "výbavu" jednotlivých typů, ať už se jedná o materiál nebo barvy.

Závěr

Boty jsou jednou z nejdůležitějších součástí lyžařské výbavy, proto není vhodné se nechat zlákat na výraznou slevu a je dobré uvážit svoje lyžařské schopnosti a styl lyžování, co vám vyhovuje - jestli pohodlí, nebo tvrdost.

zdroj