TOPlist

Volba kola - podle použití

Horská kola

horské kolo jsou určena především do náročného terénu mimo cesty, do hor, na lesní cesty a na některé české silnice :-). Záleží pak na typu kola, pro jak náročný terén jsou určena. Horská kola mohou mít pevný nebo odpružený rám i vidlici. Opět záleží na tom, v jakém terénu chceme jezdit. Doplnil bych, že pro náročný terén je určitě odpružený rám a vidlice pohodlnější, ale zaplatíme za to větší námahou při šlapání - fyzika je neúprosná a energie,která se ztratí při pružení (kolo se "houpe") se někde vzít musí ...


Sjezdová kola

sjezdové kolojsou podobná horským kolům (resp. je to jejich specializovaný typ), ale přední vidlice je položena mnohem výše kvůli sjíždění z kopců a jízdě náročným terénem - odpružení vidlice i rámu je již standardem.


Crossová kola

krosové koloslouží k jízdě v terénu, na silnicích i na cestách. Je vhodný pro cykloturistiku, do nenáročného terénu na polích, lesních cestách a komunikacích, není však vhodně do náročného horského terénu.. Sedí se na něm pohodlněji a vzpřímeněji než na kole horském.


Trekkingová kola

trekové kolojsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty, nejsou vhodné do terénu. Díky svém vybavení jsou užívány jako dopravní prostředek. Většinou jsou bez odpružení, nebo mají odpruženou pouze přední vidlici.


Silniční kola

silniční kolose využívají pro sportovní a závodní jízdu na silnicích. Vůbec se nehodí do terénu, ale na kvalitní silnici. Při razantní jízdě lze doporučit na redukci tuků a kondiční trénink.


Freestylová kola, BMX

freestyle kolo, BMXjsou určena ke skákání a zdolávání náročných překážek - oblíbena především u mládeže.


Lehokola

lehokolojsou u nás velmi málo známá. Jezdec nesedí klasickým způsobem, ale "leží" a šlapky má před sebou. Tato konstrukce výrazně snižuje aerodynamický odpor a předurčuje tak tyto kola na delší trasy. Jízda je, především zpočátku, obtížnější a cyklista si musí zvyknout na jiný styl ovládání.


Dětská kola

dětské kolo jsou určena pro děti - menší rozměry, bývají barevná a často vybavena pomocnými stabilizačními kolečky, které umožní jezdit i dětem, které mají ještě problémy s udržením stability.