TOPlist

Vosky SWIX

Skluzné vosky (kategorie CH a LF)

Tři skluzné vosky vám zaručí perfektní skluz ve většině sněhových podmínek: CH10 (nebo LF1O) na velmi mokrý sníh od +10°C do 0°C, CH8 (nebo LF8) při běžných zimních podmínkách od +1°C do -4°C a CH7 (nebo LF7) do podmínek chladnějších než -4°C.

POZOR: Veškeré teploty udávané u vosků Swix jsou teploty vzduchu ve stínu.

Skluzné vosky/použití
teplota kód použití a vlastnosti
≤-2°C CH7 fialový Studený sníh. -2°C a chladnější. Doporučená teplota zažehlování: 135°C.
LF7 fialový Fluorkarbonový skluzný vosk. -2°C a chladnější. Do chladných podmínek a vysoké vlhkosti. Doporučená teplota zažehlování: 135°C.
+1°C-≤41°C CH8 červený Do běžných zimních podmínek. +1°C až -4°C. Taktéž pro "saturování" skluznic nových lyží. Vždy zaručí lepší skluz, i mimo svůj ideální rozsah. Doporučená teplota zažehlování: 120°C.
LF8 červený Fluorkarbonový skluzný vosk. +1°C až -4°C. Do běžných zimních podmínek při vysoké vlhkosti vzduchu. Fluorkarbonové aditivum zlepšuje skluz při teplotách okolo bodu mrazu a vlhkém sněhu. Doporučená teplota zažehlování: 120°C.
0°C-+10 CH10 žlutý Na velmi mokrý sníh (s volnými molekulami vody). +10°C až 0°C. Často užívaný pro "saturování" skluznice nových lyží díky své měkkosti a penetračním schopnostem. Doporučená teplota zažehlování: 110°C.
LF10 žlutý Fluorkarbonový skluzný vosk. +10°C až 0°C. Na velmi vlhký sníh. Fluorkarbonové aditivum zlepšuje skluz a zvyšuje odolnost vůči nečistotám. Doporučená teplota zažehlování: 110°C.

Pevné vosky

Řada vosků V je vytvořena jak pro závody, tak turistické lyžování. Vysoké kvality je dosaženo díky vysoce kvalitním surovinám a osvědčeným složením, která jsou neustále zlepšována pro ještě větší efektivitu.

Spolu s dvěma teplotními rozsahy jsou na obalu vosku uvedeny i dva symboly typů sněhu. Jeden představuje nový, čerstvě napadaný sníh a druhý představuje starší, jemnozmný sníh.

POZOR: Všechny teploty uvedené na obalech vosků Swix jsou teploty vzduchu ve stínu.

Mazání na čerstvý a jemnozrnný sníh

Na nový sníh se aplikuje tvrdší (studenější) vosk než na starší sníh. Důvodem je fakt, že krystaly čerstvého sněhu jsou ostřejší a lépe pronikají do vosku, čímž zlepšují odraz. Naproti tomu jsou částečky staršího sněhu zaoblené a stačí měkčí vosk, aby se dosáhlo dostatečného odrazu.

Proto firma Swix představila systém se dvěma odlišnými teplotními rozsahy na všech voscích, jeden na čerstvý sníh a druhý na starší sníh. Proto je snazší vybrat si ten správný vosk. Nemějte obavy, pokud aplikujete vosk o stupeň "teplejší", než jaká je aktuální teplota, jakmile se sníh stává hrubějším. Běžně se sníh přeměňuje z čerstvého na jemnozrnný až po několika dnech, i když se tento proces může odehrát rychleji, obzvláště při teplotách okolo 0°C.

Stoupací vosky pevné
kód typ sněhu teplota
V20 zelený čerstvě napadaný -8°C až -15°C
přeměněný jemnozrnný -10°C až -18°C
V30 modrý čerstvě napadaný -2°C až -10°C
přeměněný jemnozrnný -5°C až -15°C
V40 modrý extra čerstvě napadaný -1°C až -7°C
přeměněný jemnozrnný -3°C až -10°C
V50 fialový čerstvě napadaný kolem 0°C
přeměněný jemnozrnný -1°C až -3°C
V45 fialový speciál čerstvě napadaný 0°C až -3°C
přeměněný jemnozrnný -2°C až -10°C
V55 červený speciál čerstvě napadaný +1°C až 0°C
přeměněný jemnozrnný 0°C až -2°C
V60 červeno stříbrný čerstvě napadaný +3°C až 0°C
přeměněný jemnozrnný +1°C až -1°C

Pevné vosky VR (řada Krystal)

Vosky VR obsahují fluor a byly navrženy pro špičkové závodníky, nicméně jejich používání se osvědčilo i při rekreačním a sportovním lyžování díky jejich vynikajícím vlastnostem, obzvláště při teplotách okolo 0°C.

Tyto pevné vosky charakterizuje jejich vysoká flexibilita. Každý vosk VR pokrývá dva specifické teplotní rozsahy. Jeden pro padající a čerstvě napadaný sníh, který je charakteristický ostrými krystaly sněhu s relativně silnou penetrační schopností, a druhý rozsah pro starší sníh, kdy jsou krystaly zaoblenější a jejich penetrační kapacita je slabší.

POZOR: Všechny teploty uvedené na obalech vosků SUJÍX jsou teploty vzduchu ve stínu.

Stoupací vosky pevné VR (Krystal)
kód typ sněhu teplota popis
VR30 světle modrý čerstvě napadaný -7°C až -20°C Vhodný do studených až extrémně studených podmínek.
přeměněný jemnozrnný -10°C až -30°C
VR40 modrý čerstvě napadaný -2°C až -8°C Do běžných podmínek a teplot pod bodem mrazu.
přeměněný jemnozrnný -4°C až -12°C
VR45 flexi čerstvě napadaný -1°C až -7°C Světle fialový. Flexibilní vosk do teplot okolo bodu mrazu a chladnějších.
přeměněný jemnozrnný -3°C až -10°C
VR50 fialový čerstvě napadaný +1°C až 0°C Vhodný na vlhký až suchý sníh okolo 0°C. Při použití pod bodem rázu musí být sníh již přeměněný.
přeměněný jemnozrnný 0°C až -4°C
VR55 stříbrnofialový čerstvě napadaný +2°C až 0°C Na vlhký sníh a teploty okolo bodu mrazu. Na starší, hrubější sníh těsně pod bodem mrazu. Perfektní vyvážení odrazu a skluzu.
přeměněný jemnozrnný 0°C až -3°C
VR60 stříbrný čerstvě napadaný +2°C až 0°C Vhodný na vlhký sníh. Při použití pod bodem mrazu musí být vysoká vlhkost a sníh přeměněný.
přeměněný jemnozrnný +1°C až -2°C
VR65 červenožlutostříbrný čerstvě napadaný 0°C až +3°C Na vlhký sníh. Vynikající vosk na čerstvý, trochu vlhký až mokrý sníh.
přeměněný jemnozrnný +1°C až -1°C
VR70 klistr-vosk čerstvě napadaný +1°C až +3°C Červený. Vhodný na vlhký a mokrý nový sníh. Taktéž vhodný na vlhký přeměněný sníh až k 0°C. Při vysoké vlhkosti nanášejte silnější vrstvu.
přeměněný jemnozrnný +0°C až +2°C
VR75 klistr-vosk měkký čerstvě napadaný +2°C až +5°C Žlutý. Na mokrý sníh, do "uklouzané" stopy. Musí být aplikován rovnoměrně. Používá se pouze do udržovaných stop.

Univerzální rekreační klistry

Univerzální klistry - rekreační
kód typy sněhu popis
K21n univerzální klistr stříbrný mokrý hrubo/jemno zrnný +3°C až -5°C.
Na hrubozrnný až jemnozrnný sníh do přechodných podmínek okolo bodu mrazu. Používá se v o něco chladnějších podmínkách než univerzální klistr K22N VM.
jemnozrnný vlhký
hrubozrnný zmrzlý
K22n univerzální klistr hrubozrnný mokrý +10°Caž-3°C.
Na hrubozrnný až jemnozrnný sníh, s ideálním pokrytím teplot nad bodem mrazu.
hrubozrnný zmrzlý

Klistry KR (řada Krystal)

Klistry KR - Krystal
kód typy sněhu popis
KR20 Klistr Base hrubozrnný zmrzlý Zelený. -3°C až -25°C. Vyznačuje se vysokou odolností oproti opotřebení a přilnavostí. Používá se jako první vrstva a jako vázací vosk pro ostatní klistry nebo pevné vosky ve velmi abrasivních podmínkách. Také lze použít samostatně ve zledovatělých podmínkách při velmi nízkých teplotách. Pokud je použit jako první vrstva, měl by být do skluznice zažehlen.
KR 30 Klistr Ice hrubozrnný zmrzlý +10°Caž-3°C.
Modrý. 0°C až -15°C. Do zmrzlé zledovatělé stopy v chladných podmínkách. Taktéž lze použít jako základový klistr pod klistry na mokrý sníh pro zlepšení jejich odolnosti.
hrubozrnný mokrý
KR40 Klistr hrubo hrubozrnný zmrzlý Fialovomodrý. +2°C až -7°C. "Drsný" klistr na starý granulovitý, hrubozrnný sníh. Vynikající jako základový klistr pod VR50 a VR45, na hrubozrnný sníh při teplotě -2°C /-5°C.
hrubozrnný mokrý
KR50 Klistr Flexi jemnozrnný vlhký Fialový. +3°C až -4°C. Velmi adaptabilní, efektivní při teplotách okolo bodu mrazu. Ideální je v přechodných podmínkách a na smíšeném jemnozrnném sněhu.
hrubozrnný zmrzlý
hrubo/jemno zrnný mokrý
KR60 Klistr Vario jemnozrnný vlhý Červený. +5°C až 0°C. Vytvořen na středně mokrý sníh. "Vario" je nejlepší při teplotách nad bodem mrazu.
hrubo/jemno zrnný mokrý
KR70 Klistr Aqua hrubozrnný mokrý Červený. +12°C až +2°C. Klistr na mokrý sníh. Používá se, když je ve sněhu velké množství vody a teplota vzduchu je nad bodem mrazu.

Liquid Grip

Nová řada tekutých odrazových vosků Swix má stejné kvality jako tradiční řada vosků V včetně slavného "V40 modrého extra". Tři vosky v řadě Liquid Grip jsou řešením pro nadšené lyžaře, kteří chtějí rychlý a čistý produkt se spolehlivými odrazovými vlastnostmi.

Nová řada Liquid Grip obsahuje vosky V40 modrý, V50 fialový a V60 červený, které jsou určeny na nový a jemnozrnný sníh. Tyto tekuté vosky V se dodávají v ergonomickém balení.

Řada Liquid Grip
teplota kód použití a vlastnosti
-2°C až -12°C V40L Grip modrý Tekutý vosk pokrývající široký rozsah teplot pod bodem mrazu na nový a jemnozrnný sníh. 70 ml/2.5 fl. oz.
0°C až -3°C V50L Grip fialový Tekutý vosk pokrývající teplotní rozsah okolo bodu mrazu na nový a jemnozrnný sníh. 70 ml/2.5 fl. oz.
0°C až +3°C V60L Grip červený Tekutý vosk pokrývající rozsah teplot nad bodem mrazu na nový a jemnozrnný sníh. 70 ml/2.5 fl. oz.

Liquid Glide

Tekuté vosky s fluorem
Snadno se aplikují, rychle schnou.

Řada Liquid Glide
teplota kód použití a vlastnosti
-4°C až -15°C F6L Glide modrý Tekutý vosk s fluorem s širokým pokrytím teplot pod bodem mrazu. Na všechny druhy sněhu. 80 ml/2.8 fl.oz.
+1°C až -6°C F7L Glide fialový Tekutý vosk s fluorem s širokým pokrytím teplot okolo bodu mrazu. Na všechny druhy sněhu. 80 ml/2.8 fl.oz.
0°C až +10°C F8L Glide červený Tekutý vosk s fluorem na všechny druhy mokrého sněhu. 80 ml/2.8 fl.oz.

Pomůcky, ostatní

Čističe skluznic a doplňky na odstraňování pevných vosků a klistrů

Vosky a klistry se skládají z gumovitých, vodě odolných, inertních a stálých materiálů. To také znamená, že je obtížné jejich odstranění ze skluznice lyží. Proto je pro důkladné vyčištění skluznice nezbytné použití rozpouštědel.

Čistič skluznic Swix a citrusový čistič Swix jsou vyvinuty tak, aby svým složením minimalizovaly zdravotní rizika, byly požárně bezpečné a nebyly škodlivé životnímu prostředí.

Tradiční rozpouštědla jako je trichloroetylen nebo metylenchlorid byla často používána jako rozpouštědla olejů, tuků a také vosků. Nicméně jsou tato vysoce aromatická rozpouštědla zdraví nebezpečná a neměla by se používat. V žádných rozpouštědlech a smývačích vosků Swix se tyto látky nenacházejí.

Čistič skluznic I64 500ml
Aktivní přísadou čističe je nízko aromatický hydrokarbon s kvalitním roz-pouštěcím účinkem.
Citrusový čistič I74 500ml
Citrusový čistič je produkt na bázi 100% citrusu, který je velmi efektivním rozpouštědlem.
Škrabka na klistr T269
Pro efektivní odstranění klistrů používejte spolu s čističem skluznic.
Čisticí utěrka Fiberlene
40m
Fiberlex T266n
Plexi škrabka T623
Škrabka na drážku T87
Voskovací žehlička T74220
Bronzový kartáč T162B
Kartáč Combi T159B
Čistič skluznic I63n
Utěrka Fiberlene T151
Korek Combi T11