TOPlist

Mazání běžek pro pokročilé, péče o skluznici

Text vychází z manuálu vydaném firmou Sprint spol. s r.o..
Základní indfromace o voscích naleznete v úvodu do mazání. Přehled základních vosků od firmy SWIX.


Příprava skluzné plochy nových bruslařských a klasických lyží

Příprava skluznice1. Příprava skluznice
Příprava nových lyží začíná úpravou pomocí utěrky Fibertex (T265). Provecfte 8-10 tahů v obou směrech poděl skluznice. Odstraníte tím polyetylenová vlákna a mikroostny a "otevřete" skluznici pro lepší absorpci skluzného vosku. POZOR! Toto platí pouze pro skluzné zóny.
Čištění skluznice voskem2. Čištění horkým voskem
K čištění skluznice použijte měkký vosk, který odstraní nečistoty a "nasytí" skluznici. Doporučujeme vosky do vyšších teplotních rozsahů jako jsou CH10, CH8 nebo BP99. Teplota voskovací žehličky by neměla převýšit 120°C.
POZOR: Odrazovou zónu nevoskujte.
Zažehlování vosku3. Zažehlování
Začněte u špičky a zažehlujte směrem k patě lyže plynulým souvislým pohybem tak, abyste zamezili přehřátí skluznice.
Čištění žlábku4. Čištění žlábku
Zatímco je vosk stále teplý, odstraňte veškerý vosk ze žlábku a z boků hran pomocí škrabky (T87 nebo T88). Toto proveďte před čištěním skluznice, abyste předešli škrábancům, kdyby vám škrabka náhodou vyskočila ze žlábku.
Čištění skluznice5. Čištění skluznice
Odstraňte vosk pomocí ostré plexi škrabky (T823) zatímco je vosk stále teplý (metoda čištění voskem). Nevyvíjejte příliš velký tlak. Pokud budete mít ostrou škrabku, bude stačit menší tlak pro odstranění přebytečného vosku, aniž byste poškodili skluznici. Plexi škrabku nabrousíte pomocí nástroje T408.
Kartáčování skluznice6. Kartáčování
Kartáčujte bronzovým kartáčem (T162) od špičky k patě lyže, 10-20 tahů.
POZOR: Nekartáčujte odrazovou zónu.
7. Nasycení skluznice
Nakonec použijte měkký vosk, např. CH8, pro "nasycení" skluznice, čímž zamezíte jejímu vyschnu tí a zaručíte optimální skluz. Celý proces opakujte 2krát od kroku 2 po krok 6, ale před krokem 4-5 (čištění) nechejte lyže vychladnout na pokojovou teplotu (15 minut).

Lyže s novým povrchem upraveným kamenem by měly být upraveny od kroku 1 po krok 7.


Mazání skluzného vosku na skluzné zóny bruslařských a klasických lyží

Tri skluzné vosky SWIX pokryjí většinu sněhových podmínek:

  • CH8 (nebo LF8) do běžných zimních podmínek od +1°C do -4°C,
  • CH10 (nebo LF10) na mokrý sníh (s volnými molekulami vody),
  • CH7 (nebo LF7) na studený sníh.

1. Příprava skluznice
Před aplikací vybraného "denního" vosku proveďte 4 až 5 tahů bronzovým kartáčem (T162) pro obnovu a vyčištění skluznice, čímž zaručíte maximální absorpci vosku.
Horká aplikace vosku2. Horká aplikace vosku
Nastavte voskovací žehličku na doporučenou teplotu, která je na obalu vosku. Vosk by se měl snadno rozpustit. Žehličku držte asi 5cm nad lyží a nechejte vosk odkapávat na skluznici. POZOR: U klasických lyží odrazovou zónu nevoskujte skluzným voskem!
Zažehlování3. Zažehlování
Zažehlujte od špičky k patě lyže plynulým a souvislým pohybem, abyste předešli přehřátí skluznice. Nechejte lyže vychladnout 5 až 10 minut.
Čištění žlábku4. Čištění žlábku
Odstraňte veškerý vosk ze žlábku pomocí škrabky (T87 nebo T88).
Čištění skluznice5. Čištění skluznice
Očistěte skluznici plexi škrabkou (T823). Nevyvíjejte příliš velký tlak. Plexi škrabku nabrousíte pomocí nástroje T408.
Kartáčování6. Kartáčovaní
Skluznici kartáčujte bronzovým kartáčem (T162) od špičky k patě lyže přibližně 20ti tahy. Tím odstraníte vosk ze struktury skluznice a dosáhnete lepšího skluzu.
POZOR: U klasických lyží nekartáčujte v odrazové zóně.

Údržba odrazové plochy

Odrazové plocha běžek

Tvrdost lyží je velmi důležitá pro dosažení ideální kombinace skluzu a odrazu. Výběru lyží proto věnujte velkou pozornost!

Pro optimální funkci odrazových vosků je naprosto nezbytné přesné sladění tvrdosti lyží a hmotnosti lyžaře. Při odrazu, kdy je celá hmotnost lyžaře na jedné lyži, by měla mít lyže dostatečný kontakt se sněhem. Nicméně lyže, které jsou příliš měkké, zredukují skluzné vlastnosti a zbytečně opotřebují odrazový vosk. Kvalitní prodejci disponují spolehlivými metodami a nástroji, jak sladit tvrdost lyží s hmotností lyžaře.

Mazání odrazové zóny by se mělo provádět po mazání skluzných zón. Délka odrazové zóny by měla být cca 70-75 cm jak při použití klistrů, tak pevných vosků. Všeobecně platí, že odrazová zóna se měří od paty boty (vázání) směrem ke špičce lyže.

Nebojte se odrazovou zónu prodloužit směrem ke špičce, pokud lyže podkluzují. Delší odrazová zóna má menší účinek na skluz, než byste čekali, a opravdu dobrý odraz vám zaručí mnohem příjemnější zážitek z lyžování.

Určení odrazové zóny

Aplikace pevných vosků

Broušení1. Broušení
Odrazová zóna by měla být nejprve obroušena smirkovým papírem #100 v délce přibližně 60 cm. Odrazovou zónu obrušujte pohyby vpřed a vzad podél délky skluznice (ne napříč). Ideálním nástrojem je voskovací korek Swix Combi (T11) se smirkovým papírem na jedné straně.
Základní vosk2. Základní vosk
Pří teplotách pod 0°C se jako základové vosky doporučují relativné tvrdé vosky jako např. V30 modrý. Základový vosk VG35 se používá jako první vrstva, pokud je sníh hrubější.
Zažehlení vosku3. Zažehlení vosku
První vrstva vosku by měla být do skluznice zažehlena. Teplo zaručí lepší propojení vosku a skluznice a vosk v ní pak déle vydrží. Nastavení žehličky by mělo být na 100°C (212°F).
Aplikace pevného vosku4. Aplikace pevného vosku
Vybraný pevný vosk aplikujte ve 3-4 tenkých vrstvách, přičemž každou z nich je třeba vyhladit korkem. Při teplotách nad bodem mrazu a při mokrém sněhu stačí 2 vrstvy.
Pozor: Vynechte 2 cm na obou koncích odrazové zóny. Při korkování se vosk roznese i do těchto zón.
Korkování5. Korkování
Korkování se provádí mezi každou nanášenou vrstvou vosku.

Aplikace klistrů

Klistry se obvykle používají, když sníh prošel jedním a více cykly tání a opětovného zmrznuti nebo na velmi mokrý sníh.

Broušení1. Broušení
Obrušte odrazovou zónu smirkovým papírem #100 (nebo korkem Combi T11).
Základový klistr2. Základový klistr
KR30 modrý se obyčejně používá jako základový klistr. Naneste v tenké vrstvě jen abyste zakryli obroušený povrch. Pro nižší teploty, vysoce náročné podmínky nebo na dlouhé tratě použijte KR20 zelený.
Zažehlení klistru3. Zažehlení základového klistru
První vrstva klistru by měla být opatrně zažehlena do skluznice pomocí voskovací žehličky, čímž se zlepší kontakt mezi klistrem a skluznicí.
Nechejte lyže vychladnout na pokojovou teplotu.
Aplikace klistru4. Aplikace klistru
Zvolte a aplikujte klistr dle denních podmínek. Obyčejně stačí jedna vrstva. Produkt se nanáší ve vzoru "rybí kosti" nebo jako tenký proužek po každé straně drážky skluznice.
Vyhlazení klistru5. Vyhlazení klistru
Rovnoměrně rozetřete pomocí škrabky, kterou naleznete v obalu klistru, nebo rukou.

Čištění lyží

čistění skluznice škrabkou1. Čištění škrabkou
Odstraňte co nejvíce vosku pomoví škrabky (SWIX T87)
Finální čištění2. Finální čistění
Zbývající materiál odstraníte smývačem vosku a utěrkou Fiberlene (SWIX T0150). Pokud se vosk odstraňuje težko, použijte šedý Fiberterx(SWIX T265) napuštěný čističem skluznic.
Smývač vosků I63N má hrubý aplikátor, který efektivně odstraňuje klistry.